Dwudzieste urodziny Publicznego Przedszkola nr 7 im. J. Brzechwy w Rydułtowach

Beata Jeszka

... "Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, tam gdzie skarbnicy pilnie strzegą czarnych skarbów, pośrodku dużego osiedla „Orłowcem” zwanym, z trudu pracy wielu poddanych Jej Królewskiej Mości powstał zamek - niski, niepozorny, choć wiele izb przestronnych mieszczący. I tak dla władczyni owego grodu izbę z pozoru niewielką przygotowano, z widokiem na bramę i wejście do zamku. Dalej sala przestronna na spotkania gawiedzi i turnieje rycerskie przeznaczono. Dla dziatwy zaś cztery przestronne izby przygotowano z oknami największymi w całym królestwie. okół zamku dawniej bór nieprzebyty rósł, pełen dzikiej zwierzyny. Dziś już zaledwie parę drzew pozostało, a i ptactwa też niewiele. W tym zamku, w otoczeniu licznej służby rozpoczęła swoje rządy Najjaśniejsza Królowa, władczyni uśmiechów dziecięcych i krainy baśni- mgr Ilona Sklarek"...

Takimi słowami rozpoczyna się kronika naszego przedszkola, które w tym roku obchodzi 20- lecie swojego istnienia. Pierwsze przedszkolaki zawitały w naszej placówce 7 grudnia 1987 r., a od roku 1997 prowadzimy dwa oddziały integracyjne. Dziesięciolecie przedszkola zaś, było okazją do nadania Publicznemu Przedszkolu NR 7 imienia Jana Brzechwy. Z tej okazji została wykonana płaskorzeźba, której autorem jest artysta plastyk Wilhelm Halfar. Płaskorzeźba przedstawia popiersie J. Brzechwy w otoczeniu postaci ze swoich utworów i zajmuje centralne miejsce w holu przedszkolnym obok krótkiego życiorysy Jana Brzechwy.
W ciągu dwudziestu lat, nasze przedszkole opuściło ponad dwa tysiące wychowanków i do dziś cieszy się uznaniem wśród społeczności lokalnej. Staramy się bowiem stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do zabawy i nauki. Nauczyciele są autorami innowacji i programów własnych, dzięki którym nasza praca staje się bardziej efektywna. Przedszkole jest otwarte na potrzeby środowiska i rodziców, dobro dziecka jest dla nas najważniejsze.
Chcemy, aby każde dziecko czuło się tutaj dobrze i przychodziło do nas z ochotą. Przedszkole ma wypracowane już swoje tradycje i obyczaje, o wszystkich ważnych wydarzeniach, imprezach i uroczystościach informujemy rodziców na naszej stronie internetowej, która istnieje już od trzech lat. Założenie strony internetowej jest swoistą formą promocji naszej placówki w środowisku lokalnym.
Naszym niewątpliwym sukcesem jest otrzymanie w 2006 roku certyfikatu „ Śląskiej Szkoły Jakości” nadanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty, który jest ważny do 2011 roku.
Na uwagę zasługuje również współpraca ze środowiskiem. Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Rydułtów organizujemy biesiady dla rodziców oraz mieszkańców miasta, w trakcie których kultywowane są tradycje i zwyczaje naszego regionu związane z obchodami różnych świąt i uroczystości. Długoletnia zaś współpraca z przedszkolem z Czech zaowocowała przyznaniem nam 12000, 00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG III A Czechy- Polska. Przeznaczone środki pozwoliły na zrealizowanie projektu „ Jesteśmy razem w zjednoczonej Europie”, który dotyczył wzajemnej współpracy między naszym przedszkolem a przedszkolem z Orlovej.
Co roku organizujemy też ciekawe spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, np. z górnikiem, policjantem, bierzemy czynny udział w zajęciach prowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Tak, nasze przedszkole ma już dwadzieścia lat i choć z pozoru wiele się zmieniło, chociażby wyposażenie przedszkolnych pomieszczeń administracji w nowy sprzęt komputerowy, wyposażenie sal przedszkolnych w nowoczesny sprzęt i pomoce do zajęć, ogólny wystrój przedszkola, to wciąż jesteśmy tą samą placówką, która zawsze z radością wita dzieci i rodziców w swoich progach.

• Maj
  • 7Wyjazd do Klubu Sportowego BESTFIT w Rybniku - Zamysłowie - gr. IV
  • 7Spotkanie rodziców dzieci 6-letnich o godz. 16.00 - gr.V
  • 7Wyjście do Biblioteki Publicznej w Rydułtowach - gr.III